Arama

Palm Yağı Türevleri ve Karabiber İhracatını Artırma Amaçlı İş Forumu Düzenlendi

Palm Yağı Türevleri ve Karabiber İhracatını Artırma Amaçlı İş Forumu Düzenlendi

Endonezya Baskonsolosu Herry Sudradjat ve Türkiye – Endonezya DEIK Is Konseyi Baskani Ilhan Erdal Türkiye ve Endonezya’nin iki ülke isadamlarinin birbirleriyle daha yogun faaliyette bulunmasini tesvik etmesi gerektigini vurguladi.29 Nisan 2019’da Istanbul’da gerçeklestirilen forumda, Rapolo Hutabarat, Endonezya Oleokimyasal Genel Baskani (APOLIN) ve Endonezya Palm Yagi Girisimcileri Dernegi ve Luwu biber üreticileri ile birlikte Dogu Luwu yerel yönetim temsilcisi Sulfi Hanim 60 kisilik Türk is adami davetliye ev sahipligi yapti.

Forum vesilesiyle, Baskonsolos Herry Sudradjat, güncel Endonezya ekonomisi yani sira kauçuk, çay, kahve, deniz ürünleri, tekstil ipligi, orman ürünleri gibi sektörlerde dünyada önemli bir yere sahip Endonezya’nin, özellikle bu tür ürünleri üretimde yogun miktarda kullanan Türkiye’nin Endonezya için önemli bir pazar olduguna dikkat çekti. Bunun yanisira, Endonezya Baskonsoloslugu tarafindan olusturulan ve sirket bilgileri ile Endonezya’daki ihracat ürünleri hakkinda Türkçe bilgiler içeren www.endonezyaurunleri.com web sitesinin de  hizmete girdigi duyurusu yapildi.

APOLIN Başkanı Rapolo Hutabarat yaptigi sunumda, birçok Türk sanayii tarafindan ithal edilen ve çevre dostu olan Endonezya palm yagi endüstrisi konusunda bilgiler verdi. Bu arada Luwu Bölge temsilcisi, Luwu’nun Endonezya’daki kaliteli biber üretim merkezlerinden biri oldugunu açikladi.Yeni pazar arayisi içinde olan Dogu Luwu karabiber üreticileri üç Türk karabiber ithalatçisi ile ticari görüsme gerçeklestirdi ve  bir ithalatçi ile Luwu bölgesinde karabiber üretimi gerçeklestirmek için ön hazirlik çalismasi gerçeklestirildi. Bu arada, DEIK, stearik asitler – oleokimyasal ürünlerle ilgili olarak Türk gida ve kozmetik endüstrisi ve APOLIN arasinda iletisimi kolaylastirmayi taahhüt ettigini belirtti.

Endonezya’nin Türkiye’ye palm yagi ihracati 79,5 bin tondan (2016) 306,2 bin tona (2018) yükseldi. Türkiye %28 civarinda palm yagi türev ürünleri  (stearik asit, yag asitleri vb. – HS kodu 3823 olanlar) ithalatini Endonezya’dan gerçeklestirmekte olup, 2018 yilinda 24.3 milyon ABD Dolari ithalat edilmistir. Diger taraftan Türkiye’nin tüm ülkelerden ithalati 94,5 milyon ABD Dolaridir. Endonezya’nin Türkiye’ye biber ihracati 2018’de 101 bin dolarin altindayken, Türkiye’nin tüm ülkelerden ithalati 12 milyon dolarin üzerindedir. Diger taraftan 2018 yili için Endonezya’nin ihraç edilebilir karabiber degeri 156 milyon dolardir.