Arama

“Endonezya Turizminin Türk Vatandaşlarına Tanıtımı” Konulu Toplantı Düzenlendi

“Endonezya Turizminin Türk Vatandaşlarına Tanıtımı” Konulu Toplantı Düzenlendi

2 Mayıs 2018’de İstanbul Intercontinental Otel’de düzenlenen yuvarlak masa toplantısında ortaya çıkan sonuçlardan biri; Endonezya’nın turizminin geliştirilmesi için Türkiye’yi hedef ülke olarak belirlemesinin zamanının geldiğidir.

Toplantıda; 25 – 35 yaş grubunda çoğu genç profesyonellerden oluşan yaklaşık 10 milyon Türk vatandaşının yurt dışına seyahat ettiği, ayrıca helal turizm konseptinde tatil ile ilgilenen 2 milyon Türk vatandaşı olduğu, Türk turistlerin çoğunlukla Avrupa olmak üzere, son yıllarda Asya ve Afrika kıtası ülkelerinin rağbet gördüğü ortaya çıkan sonuçlar arasındadır.

Sayın Başkonsolos Herry Sudradjat, açılış konuşmasında karşılıklı iki ülke turistlerinin artış eğilimine vurgu yaparak Endonezya’nın bu konuda daha etkin olması gerektiğini belirtti. 2017 yılında Endonezya’yı ziyaret eden Türk vatandaşlarının sayısı 2015 yılına göre %25 artarak 17.000 kişiye ulaşmıştır. Düzenlenen bu toplantıyla, Endonezya, ayrıca, 2017 yılında 30 milyon turistin Türkiye’ye yaklaşık 35 milyar dolar gelir elde eden Türkiye’nin turizm konusunda elde ettiği bu başarısından sonuç çıkarma fırsatı buldu.

Diğer bir önemli husus ise, Endonezya’nın turizm hedeflerine ulaşmasında youtube, blog gibi geniş takip kitlesine sahip olan ve arzu edilen hedeflere ulaşmada etkin sosyal medya enstrümanlarının iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğidir.

Başkonsolosluk tarafından ilk kez düzenlenen bu toplantıya TURSAB ve IRO’nun yanı sıra önemli sektör temsilcileri, sosyal medya yöneticileri ve akademik camiadan toplam 25 kişi katıldı.

Dünya Ekonomik Forumu’nun Seyahat ve Turizm Rekabet Raporu 2017’ye (TTCR) göre, Endonezya 42’nci sırada yer alıyor. Söz konusu raporda Endonezya’nın avantajları fiyat, vize kolaylığı, doğal ve kültürel kaynaklar ve deniz ulaşım altyapısı gösterilmektedir.