Arama

Endonezya Menşeli Hindistan Cevizi Kömürü Türkiye Pazarına Başarıyla Giriş Yaptı

Endonezya Menşeli Hindistan Cevizi Kömürü Türkiye Pazarına Başarıyla Giriş Yaptı

4 Ocak 2021’de, 80.600 ABD Doları (piyasa perakende fiyatı) değerinde MegCoco marka hindistan cevizi kömürü briketlerinden oluşan bir konteyner, Endonezya’daki kömür şirketi ‘Kaya Sinerji Ltd. Şti’nin İstanbul’daki deposuna ulaştı. Gelecekte de, Endonezya hindistan cevizi kömürlerinin Türkiye pazarında bulunacağı ve Türkiye’ye her ay en az 2 konteyner gönderileceği belirtiliyor. Hindistan cevizi kömürü briketlerinin potansiyel ihracat değeri yıllık 35 milyon ABD dolarına ulaşmaktadır.

Kaya Sinerji Şirketi resmi olarak 21 Ocak 2020 tarihinde İstanbul’da kurulmuştur. Halihazırda şirketin İstanbul Zeytinburnu ilçesinde bir deposu bulunmaktadır. Kaya Sinerji, kömür briketlerinin yanı sıra hindistan cevizi tozu, aktif karbon, VCO, hindistan cevizi suyu, hindistan cevizi cipsi, nata decoco, hindistan cevizi turba ve hindistan cevizi şekerini gibi ürünlerin ticarini yapmayı da planlamaktadır.

Endonezya İstanbul Başkonsolosu Imam As’ari, Kaya Sinerji Ltd. Şti. CEO’su ile bir araya geldi. Tufan Algivari ve Endonezya Hindistan Cevizi Kömürü Girişimcileri Derneği (Perpaki) Başkanı Yogi Abimanyu, Türkiye’nin Endonezya hindistan cevizi kömürü briketleri için potansiyel bir pazar olduğunu söyledi. Bunun nedeninin Endonezya’da elde edilen hindistan cevizi kömürünün dünyadaki en iyi kaliteye sahip kömür olduğunu belirtti. Kaya Sinerji, Türkiye dışında halihazırda Hindistan cevizi kömürü briketlerinin Bosna, Arnavutluk, Rusya, Fransa ve ABD’ye gönderilmesi için talepler aldı.

 

Endonezya’nın İstanbul Başkonsolosu Imam As’ari, Endonezya ürünlerinin özellikle tüm dünyayı vuran Covid-19 salgınının ortasında Türkiye pazarına girmedeki başarısını memnuniyetle karşıladı. Kaya Sinerji’nin İstanbul’da depo ve Endonezya ürün mağazası açmadaki başarısı, Endonezyalı girişimciler tarafından doğrudan dağıtılan ve pazarlanan Endonezya ürünlerinin Türkiye’ye girişinde bir katalizör olacak şekilde artırılabilir. Böylece gelecekte Türkiye’de Endonezya ürünleri için Endonezya’da bir mağaza ve dağıtım merkezi olabilir. Bunun nedeni, Türkiye’nin Avrupa Birliği, Rusya ve Orta Doğu bölgesine ihracatın genişlemesi için bir merkez olarak kullanılabilecek stratejik konumundan kaynaklanmaktadır. Başkonsolos Imam As’ari, hindistan cevizi kömürü briket ürününün daha önce Türkiye’ye giren Endonezya ürünlerinin tekstil, kauçuk, kağıt, el sanatları ve hazır erişte gibi çeşitlendirilmesine de katkıda bulunduğunu sözlerine ekledi.

Odun kömürü briketlerinin hammaddesi olan hindistan cevizi kabukları, şu anda Endonezya’dan yıllık% 4 artışla toplam üretimin neredeyse% 50’sine ihraç ediliyor. Öyle ki, gelecekte Endonezya’da hindistan cevizi kabuğu hammaddesi kıtlığı olacağı tahmin edilebilir.

Gelecekte kıtlığı önlemek ve hindistan cevizi kabuğu hammaddelerinin mevcudiyetini sağlamak için, Endonezya’nın doğal kaynaklarının daha fazla değer sağlaması ve uzun vadede sürdürülebilirliğini sağlaması için odun kömürü briketleri ile işlenmiş ürünlerin satılması gerekmektedir.

Endonezya’nın bu yılın başında mangal kömürü ihracatının, 2021 yılında (Ocak-Ekim) iki ülkenin ticaret değerinin 1.070 milyar ABD Dolarına ulaştığı Endonezya ile Türkiye arasındaki ticaretin değerindeki artışa katkıda bulunacağı umulmaktadır. Endonezya için 632,66 milyon ABD doları fazla almaktadır.

İstanbul, 4 Ocak 2021