Arama

Endonezya Hükümeti Türk İşadamlarını Endonezya’ya Yatırım Yapmaya Davet Ediyor

Endonezya Hükümeti Türk İşadamlarını Endonezya’ya Yatırım Yapmaya Davet Ediyor

REPUBLIKA.CO.ID, İSTANBUL – Ulusal Kalkınma Planlama Ajansı (Bappenas) Bakanı Bambang Brodjonegoro, Türk işadamlarını Endonezya’ya yatırım yapmaya davet etti. Endonezya’nın hükümet bütçesine dayanmak zorunda kalmadan altyapı inşa etme çabalarının bir parçası olarak hükümet dışı bütçe yatırım finansmanı planı olan (PINA) sistemini geliştirdiğini açıkladı.

1 Ağustos 2018, Perşembe günü yapılan basın açıklamasında Bambang, “Altı pisti ve 500 uçak kapasitesi olan İstanbul yeni havaalanının inşası gibi, Kamu-Özel Ortaklığı (PPP) programı yoluyla yatırım projelerinin gerçekleştirilmesinde Türk yatırımcıların başarısını Endonezya’da da göstermelerini temenni ediyoruz” dedi.

Bambang, Türkiye’nin Endonezya Hükümeti’nin stratejik bir ortağı haline gelmesini beklediklerini ve Endonezya’nın, İslami ekonomik altyapının ve altyapı gelişimindeki rolü de dahil olmak üzere, dünyanın islam ekonomisinin merkezi olma misyonu olduğunu Endonezya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu tarafından 31 Temmuz tarihinde düzenlenen Endonezya Yatırım Forumu Etkinliği kapsamında yaptığı açıklamada belirtti.

Türkiye’ye yaptığı ziyaret sırasında İstanbul Boğazında inşa edilen Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü inşa eden IC Holding Altyapı Yatırım Holding Direktörü Murat Soğanlıoğlu ile de görüşen Bambang’a Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün inşasının kamu kaynakları kullanılmadan finansman yöntemiyle Türk Hükümeti ve Özel Sektör işbirliği ile gerçekleştirildiği bildirildi.

Bambang, Türkiye’yi köprüler, ücretli yollar ve havalimanları dahil olmak üzere çeşitli altyapı sektörlerinde PPP şemalarını başarıyla uygulayan ülkelerden biri olarak kabul etti. Bu ziyaret ile Türk yatırımcıların hem PPP hem de PINA programları aracılığıyla Endonezya’nın altyapı geliştirme alanındaki stratejik ortağı olması bekleniyor.

https://m.republika.co.id/berita/en/national-politics/18/08/03/pcvtr7414-govt-invites-turkish-businessmen-to-invest-in-indonesia