Arama

Endonezya Başkonsolosluğu ve İstanbul Dünya Ticaret Merkezi Ekonomik İlişkileri Güçlendirme Konusunda İşbirliği Yapacak

Endonezya Başkonsolosluğu ve İstanbul Dünya Ticaret Merkezi Ekonomik İlişkileri Güçlendirme Konusunda İşbirliği Yapacak

8 Mart 2018 tarihinde Endonezya Başkonsolosu Sayın Herry Sudradjat Beyefendinin İstanbul Dünya Ticaret Merkezine gerçekleştirdiği ziyarette Sayın Genel Müdür A. Rüştü Argıt Beyefendi “Türk ve Endonezya halkları birbirlerine karşı sempati duymaktadır ve bu durum ticari ilişkilerin güçlendirilmesi için iki ülke iş dünyası tarafından iyi değerlendirilmelidir” yorumunu yaptı.

Aynı düşünceye sahip olduğunu belirten Sayın Başkonsolos, iki ülke haklarının uzun zamandan beri tanış olduğunu ve bu tanışıklığın ticaret erbaplarını birbirlerine daha da yaklaştırmak için kullanılması gerektiğine vurgu yaptı ve ticari işbirliği fırsatlarının iyi değerlendirilmesi ile bunun mümkün olabileceğini belirtti.

Ürün ve sektör olarak iki ülkenin sahip olduğu potansiyelin işbirlikleri oluşturmak anlamında oldukça büyük olduğu ve bu potansiyelin ticari ve turizm verilerine henüz yansımadığı belirtildi.

Daha sıkı işbirlikleri oluşturmaya katkıda bulunma amacıyla İstanbul Dünya Ticaret Merkezi tarafından 4 Nisan 2018 tarihinde Dünya Ticaret Merkezi binasında “Why Indonesia and Why Now – Trade and Investment” temalı Endonezya Ülke Günü gerçekleştirilmesi ve Türk işadamlarına Endonezya’nın ekonomisi hakkında detaylı bilgi verilmesi ve ticari ve turizm fırsatları konularında bilgi verilmesi kararlaştırıldı.

Ayrıca Endonezya’da bire – bir iş görüşmeleri gerçekleştirmek üzere İstanbul Dünya Ticaret Merkezi tarafından Türk işadamlarından oluşan delegasyon oluşturulması kararının aldığı görüşmede İstanbul Dünya Ticaret Merkezinin şimdiye kadar birçok ülkede bu gibi faaliyetlerde bulunduğu belirtildi.

Bu işbirliği daha fazla Türk işadamının Endonezya ile ticaret gerçekleştirmesi konusunda önemli bir adımdır.

İstanbul Dünya Ticaret Merkezi, Türkiye’nin dış ticari ilişkilerinin geliştirilmesi konusunda faaliyet gösteren bir organizasyon olup Endonezya’nın sahip olduğu büyük potansiyelin farkına varılmasından sonra üye firmalar ile birlikte Endonezya’nın da aralarında bulunduğu ülkeleri de dâhil ederek daha dikkatli incelenmesine karar verdi.

Endonezya – Türkiye ticaret hacmi henüz 2 milyar dolar seviyesini aşamamış ve geçtiğimiz yıllarda iki ülke devlet başkanlarının kararlaştırdığı 2023 yılında 10 milyar dolar ticaret hacmi hedefinin oldukça gerisindedir. 2010 – 2017 yılları arasında Türkiye’nin Endonezya’daki yatırımları toplamı kümülatif olarak 106 milyon dolardır. Diğer taraftan Endonezya’nın Türkiye’deki tek yatırımı PT. Indofood firmasıdır. Turizm verilerine bakıldığında ise yaklaşık 70.000 Endonezya vatandaşı Türkiye’yi ziyaret etmiş, buna karşılık yaklaşık 17.000 Türk vatandaşı Endonezya’yı ziyaret etmiştir.