Arama

Endonezya Başkonsolosu Imam As’ari, Kocaeli Liman Başkanı Murat Akpınar’ı Ziyaret Etti

Endonezya Başkonsolosu Imam As’ari, Kocaeli Liman Başkanı Murat Akpınar’ı Ziyaret Etti

Endonezya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Imam As’ari, Kocaeli Liman Başkanı Murat Akpınar’a bir ziyaret gerçekleştirdi.

Murat Akpınar ve Imam As’ari kendileri ve hizmet verdikleri kurumlar hakkında birbirlerine bilgi verdikten sonra olası işbirlikleri için fikir alışverişinde bulundu.Sayın Başkonsolos Imam As’ari, Batı Cava eyaletinde bulunan Patimban bölgesi üzerinde yapımı planlanan yeni liman hakkında bilgiler verdikten sonra, bölgede liman inşaası için bir ortaklık anlaşması planı bulunduğunu belirtti. Patimban Limanı inşaası için  Patimban Konsorsiyum’u ile işbirliği yapabilecek potansiyel Türk firmaları hakkında konuşuldu. Bölgedeki liman inşaası için halihazırda bir Japon firması yetkilendirildiği ve bu firmanın Türk firmalarla işbirliği yapma niyetinin bulunduğu vurgulandı.

 

   İkili işbirliği planları ve potansiyel yatırımlar hakkında bir toplantı yapıldıktan sonra Endonezya Başkonsolosu Sayın Imam As’ari, Kocaeli Liman Başkanı Sayın Murat Akpınar tarafından sağlanan bot eşliği ile Kocaeli Limanı’nda bir saha gezisi gerçekleştirildi. Saha gezisi esnasında Kocaeli’de faaliyet gösteren limanlar hakkında ve bu limanlarda bulunan başlıca işletmeler hakkında fikir alışverişinde bulunuldu. Liman Başkanı Sayın Murat Akpınar, Başkonsolos Sayın Imam As’ari’ye liman tanıtımını yaptığı esnada, limanda faaliyet gösteren başlıca firmaların ticaret hacimleri ve pandemi sürecinde gerçekleşen ihracat artışından bahsetti. İkili arasında yapılan görüşmede, ilerde Endonezya-Türkiye arasında gerçekleşebilecek potansiyel yatırım ve iş ortaklıkları konusunda taraflar birbirlerine her konuda yardımcı olmaktan onur duyacağını belirtti.

Kocaeli, 5 Şubat 2021