Arama

Aceh Geçici Valisi: Aceh’e Yatırım Yapacak Firmalara Hertürlü Kolaylık Sağlanacak

Aceh Geçici Valisi: Aceh’e Yatırım Yapacak Firmalara Hertürlü Kolaylık Sağlanacak

Aceh’te Türk yatırımcıların varlığının diğer ülkelerden gelecek yatırımcılara örnek olması bekleniyor.

Aceh geçici valisi Sayın Nova Iriansyah 11 Temmuz 2017 tarihinde Endonezya Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Sayın Herry Sudradjat ve mahiyetini makamında kabul etti.

Aceh’te yatırım yapacak firmalara seslenen Sayın Geçici Vali, “Yatırım işlemleri sırasında eğer herhangi bir engel ile karşılaşırsanız hemen bana ulaşın. Söz veriyorum, sorunu kendim çözeceğim. Bu yılbaşından beri, bilindiği üzere, Aceh Valisi Sayın Irwandi Yusuf ile birlikte çalışıyoruz. Yatırım konusu şimdiye kadar Sayın Vali tarafından yürütülmekte iken kendileri şuanda bazı sorunlarla ilgilenmek zorunda kaldığı için bu görev şahsıma verilmiştir.” şeklinde konuştu.

Sayın Nova, Aceh ekonomisinin iyileştirilmesi ve yoksullukla mücadele için bölgeye yapılacak yatırımlara ihtiyaç olduğunu ve Türk yatırımcıların Aceh’e yaptığı bu ziyaretin diğer ülke yatırımcılarına da örnek olmasını ümit ettiklerini belirtti.

Gerçekleştirilen toplantıda Sayın Başkonsolos Herry Sudrajat potansiyel yatırımcıların ilgi duydukları sektörler hakkında bazı bilgiler verdi.

Toplantıya katılan Hitay Enerji Genel Müdürü Julfi Hadi, şirketin Burni Telong’da jeotermal enerji konusunda yatırım taahhüdünü ifade etti.

Bu arada, Dunya Kozmetik Sanayi A.Ş. Genel Müdürü Aydın Çiçek, Aceh’e yatırım yapma konusundaki ilgisini de dile getirdi. Sayın Çiçek, firmasının kozmetik endüstrisi için kullanılacak reçine için 10,000 hektarlık çam ormanı alanına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Sayın Nova, şimdiye kadar Aceh’nin ekonomisini harekete geçiren tek uyarıcı, Aceh’nin Devlet Bütçesi ve Gelir ve Harcama Bütçesi olduğunu, bu nedenle yatırımcıların Aceh ekonomisini canlandırmak için yeni bir umut olduğunu belirtti.

“Herkesin Aceh’e yatırım yapabileceğini umuyoruz. Aceh’deki yatırım sürecinde hiçbir sorun olmadığını garanti ediyoruz.

Özellikle Türkiye başta olmak üzere, Aceh ile Türkiye arasındaki kardeşliğe uzanan ilişki uzun zaman önce kurulmuş olup, tarihi yakınlık faktörüne ek olarak, tsunami sonrası yeniden yapılanma da Aceh ile Türkiye arasındaki ilişkiyi güçlendirmiştir “diye ekledi.

Toplantıya PT. Rosin Uluslararası Ticaret firmasından Sayın Azat ve House Enerji firmasından Sayın H. Teuku Badruddin de hazır bulundu.